Lymfatický systém je jeden z pilířů ke zdraví a vitalitě těla i pleti. Lymfa odvádí z těla i pleti toxiny a škodlivé látky. Pokud ale nefunguje správně, může vám způsobit spoustu problémů, třeba i předčasně stárnoucí pleť. Pojďme se proto spolu v tomto článku podívat, co je to lymfa a jak si ji rozproudit nejen v obličeji.
Lymfatický systém si můžete představit jako takovou „kanalizaci“ našeho těla. Proudí jí lymfa – čirá tekutina, která je „sestrou“ krevního oběhu.
Zatímco krev rozvádí živiny a kyslík do buněk, lymfa odvádí z tkání odpadní látky, toxiny a přebytečnou tekutinu. Lymfatický systém také hraje zásadní roli v imunitě. Obsahuje bílé krvinky, které bojují s infekcemi.
Pokud ale tento systém nefunguje správně („ucpaná lymfa“), v těle se nám hromadí toxiny a způsobují řadu problémů. Jedním z nich je předčasné stárnutí pleti. A tomu se určitě chcete vyhnout. Vždyť kdo by chtěl vypadat starší, než ve skutečnosti je, že?
Tím, že podpoříte tok lymfy („čištění lymfy“), zlepšíte její průtok a podpoříte odstranění toxinů a odpadních látek. Tím budete vitálnější a vaše pleť bude zdravější a krásnější.
Na lymfatickém systému je zajímavé to, že nemá vlastní „pumpu“ jako srdce. Je plně závislý na pohybu svalů, díky kterým může v těle proudit. Proto je pro zdravou lymfu i vitalitu tak důležitý pravidelný pohyb.
Pokud vaše lymfa neproudí, jak má, pravděpodobně si na sobě brzo všimnete otoků. A to nejen ve tváři. Můžou vám otékat i kotníky a prsty. Na obličeji se vám také pravděpodobně objeví pupínky a další neduhy. Vaše pleť může být matná, unavená a povadlá. A předčasně stárne. Pojďme se tedy podívat jak rozhýbat lymfu.
Jak rozproudit lymfatický systém ? Tady je 5 tipů, jak si rozproudit lymfu v pleti:
Chcete své pleti pomoct i speciálními cviky na lymfu? Zkuste si každé ráno zacvičit tyto cviky na rozproudění lymfy:
Tip: Zajímá vás lymfatický systém, protože si chcete omladit pleť? A co kdybych vám ukázala, jak zatočit s mimickými vráskami? Koukněte se zdarma na můj webinář, kde pochopíte, jak mimické vrásky vznikají i jak se jich postupně začít zbavovat.
Pro lepší orientaci v lymfě, mám pro vás připravený slovník pojmů:
V těle máme lymfatických uzlin více. Představte si je, jako malé čističky lymfy rozmístěné po těle. Díky průtoku lymfy těmi to čističkami, zachytí všechno, co do těla nepatří – od bakterií, virů až po toxiny a odpadní látky.
Tak se lidově říká lymfatickým uzlinám. Když někdo řekne „mám oteklé žlázy“, myslí tím právě lymfatické uzliny.
Představte si je jako takový odpadní systém těla, který odvádí přebytečnou tekutinu a odpadní látky pryč z tkání, aby jste se cítili i vypadaly lépe. Tento odpadní systém vám spojuje jednotlivé uzliny.
I na hlavě máme spousty uzlin, která filtrují lymfu z obličeje i hlavy celkově. Když se něco děje (třeba začínáte být nemocní), často to dají vědět jako první tím, že se zvětší a začnou být citlivé na dotek.
Toto je stav, kdy lymfatické uzliny nemohou správně pracovat = filtrovat lymfu. Nejčastěji to je kvůli zánětu či infekci. Projevuje se otoky, citlivostí nebo bolestivostí v oblasti uzlin.
Jsou to důležité křižovatky vašeho lymfatického systému. Najdete je třeba na krku, v podpaží, tříslech nebo podél klíčních kostí. Když správně fungují a lymfa zde proudí, tělo lépe odvádí škodliviny a cítíte se lépe.