Jaký má smysl čištění pleti?

K obličejové józe patří péče o pleť stejně jako zalévání kytek při jejich pěstování. Bez vhodné péče, pravidelného odličování bude naše pleť trpět a dříve či později bude vypadat povadle, nebude mít zdravou barvu.

Vypozorovala jsem tři typy lidí:

  • Neví, proč by si měli čistit pleť.
  • Tuší, že by měli, ale neví proč, tak ji čistí jen občas.
  • Znalí jedinci, kteří ji provádí pravidelně.


Já jsem popravdě začala ve skupině „Neví, proč by si měli čistit pleť“. Nikdo mi nevysvětlil jak moc je to důležité a že mi to pomůže od problémů s pletí.

Naštěstí jsem si k tomu nakonec došla sama. Jelikož mám od puberty problémovou pleť, která se nezklidnila ani jejím skončení, začala jsem se zajímat o různé souvislosti až jsem se dostala k  jednoduchému a pravidelnému čištění pleti.

Dnes by mě ani nenapadalo čištění vynechat a skoro bych zapomněla, že jsem se kdysi o sebe vlastně nestarala. Kdybych v tom pokračovala, rozhodně bych teď netočila videa, protože bych se za svou pleť styděla.

Musím říct, že už to pravidelné čištění může pomoci hodně z vás se vzhledem vaší pleti a není jediný důvod proč s tím nezačít. Dokonce to není náročné ani časově.


Vím, že článků o čištění pleti jsou na internetu stovky a nejsou zrovna zábavné. Tak jsem zvolila formu stručného, svižného videa. Pod ním máte shrnuty základní informace.

Věřím že i vy, kteří jste v první a druhé skupině, se začnete o sebe pravidelně starat. Níže se mrkněte, proč je čištění pleti pro vás tak důležité.

Proč tedy říci rozhodné ano pravidelnému čištění?

Shrnutí

  • Naše kůže je největší orgán těla a chrání nás od virů, chemikálií, mikroorganismů a různých nečistot z okolního prostředí. Chrání nás i před UV zářením.
  • Večer se přes ni detoxikujeme a vylučujeme nežádoucí chemické látky.
  • Naše pleť je nejvíce vystavovaná část těla a tudíž se častěji dostává do kontaktu nejen s prachem a pylem, ale i bakteriemi, viry a se spousty dalšími mikročástečkami, o kterých ani nevíme.
  • Proto naše pleť dostává nejvíce zabrat a my ji musíme dát více péče. Ona nám to vrátí na našem vzhledu.

Co se nám může stát?

  • Kromě nezdravě vypadajícího a povadlého vzhledu můžeme mít časem až zdravotní potíže.
  • Poškozená pokožka nám více absorbuje nečistoty z okolí, a proto je pak náchylnější na infekce způsobené mikroorganismy. My se pak divíme, kde se nám vzala dermatitida, ekzémy, vyrážky, …
  • Také budeme rychleji stárnout, protože špatnou péčí trpí i naše kolagenová a elastinová vlákna. Díky nim vypadáme dobře, při porušení vláken nám vznikají vrásky.

Tím, že pokožku vyčistíme a dopřejeme ji péči v podobě vhodně zvolené kosmetiky, podpoříme její přirozenou funkci a za odměnu budeme vypadat lépe.

Jak často čistit pleť?

Ráno i večer! A to i když nepoužíváme makeup či si nepřipadáme špinavý.

Ráno

Vyčistíme pleť po noční detoxikaci, aby se nám nečistoty zpátky přes kůži nevsákly do těla.

Večer

Přes den se setkáme s mnoha mikroorganismy, prachem, pylem,… Nemusí to být vidět, ale věřte mi, že je tam toho spousta.

Jak čistit?

Pouhá voda rozhodně nestačí. Potřebujeme mlíčko nebo gel (pro mastnou pleť) na odstranění nečistot rozpustných v tucích a toner na dočištění nečistot, které jsou rozpustné pouze ve vodě. Či dvoufázový odličovač.

Tip: pokud používáte micelární vodu, vždy ji na závěr ze sebe smyjte. Jinak nezastavíte proces čištění a vaše pleť bude buď suchá, nebo naopak zareaguje přehnaným maštěním.

Na závěr použijte hydratační krém. Ráno nejlépe ten, který má SPF minimálně 20. Takto budete navíc chráněna před slunečním zářením, které urychluje stárnutí.

1x týdně si dopřejte peeling.

Staré odumřelé buňky naší pokožky jsou potřeba jednou za týden jemně odstranit.

Pokožka bude lépe dýchat a bude mít zdravější barvu. Nebudou se nám tolik ucpávat póry a lépe se nám pak bude vstřebávat do pokožky kosmetika.

Pokud totiž naneseme na nevyčištěnou pleť, kterou jsme nepeelingovali ani nepamatujeme, jakoukoliv kosmetiku, byť by byla nejzázračnější, nebude mít šanci se vstřebat do zárodečné vrstvy pokožky, kde začíná veškerá práce regenerace a výživy krémů či sér.

Andrea Doležalová
Specializuji se na obličejovou jógu. Učím vás, jak pravidelným cvičením a masáží obličeje dosáhnout viditelného omlazení. Zde se dozvíte více o mé cestě k obličejové józe.