Pigmentové skvrny v obličeji

Dnes se chci věnovat pigmentovým skvrnám na obličeji, které umí esteticky potrápit. Víte že jejich prevence je stejná jako prevence stárnutí pleti?

V tomto článku vám povím, jak tyto skvrny vznikají, jak si jim jdete naproti, a jak se jich zbavit.

Pigmentové skvrny (dále pigmentovky) se tvoří díky UV-A záření ze sluníčka. Toto záření stimuluje pigmentové buňky, díky kterým jste opálení. Když jste UV záření vystaveni déle než vaše pleť zvládne, nebo již máte v pleti poškozené buňky, vznikají pigmentové mapy po obličeji. Dnes je má skoro každá druhá.

Děje se to díky nechráněné kůži před UV-A zářením. Z toho vyplývá, že jako prevence je důležité používat krém s dostatečnou ochranou před UV zářením. Krém s UV filtrem pomáhá nejen jako prevence pigmentových skvrn, ale také jako prevence stárnutí pleti.Před UV zářením se chraňte každé ráno. A určitě se namažte během dne vícekrát, když…:

  • Když máte zánět na obličeji, např akné nebo jinak podrážděnou pleť, vyrážku, …
  • Když máte na pleti zranění.
  • Kdykoliv si vymáčknete pupínek.

Je to z důvodu, že v té oblasti je kůže nechráněná, a tím rychleji zde dojde k tvorbě pigmentových skvrn.

Další faktor pro tvorbu pigmentovek jsou rozházené hormony v kombinaci s UV-A zářením. Pak se tvoří skvrny, kterých se velmi těžko zbavuje. Bývá to nejčastěji u žen po 40. Tyto skvrny jsou často na obou stranách obličeje, také to je často pigment nad horním rtem, který z dálky může vypadat jako knírek.

Hormonální pigmentové skvrny se také se často tvoří v těhotenství. Tady je třeba počkat rok po porodu/kojení. Často se pak hormony srovnají a pigmentové skvrny zase samy zmizí.

Pro oba druhy pigmentových skvrn platí stejná doporučení. Čím dříve to začnete řešit, tím lépe. Výhoda je, že to stejné funguje i na prevenci stárnutí pleti, proto se nemusíte bát, že byste pro to museli dělat něco navíc. 🙂

  1.  Super prevence je obličejové jóga, která pomáhá rozproudit krev i lymfu v obličeji a tím rozehnat pigment.
  2. Další co vám pomůže je vhodná kosmetika. Ráno používejte krém s vitamínem C, který zabraňuje tmavnutí a zvětšování pigmentů. Je to také antioxidant = prevence stárnutí. Vždy použijte i krém s ochranou před UV zářením aspoň 30 = na krému bude napsané SPF 30. Nejen, že je to prevence proti pigmentovkám. Navíc z dlouhodobého hlediska ochrání vaši pleť před stárnutím. Jestli ho budete pravidelně používat, tak za 20 let bude vaše pleť vypadat mnohem lépe než když se před UV chránit nebudete.
  3. Na večer se hodí krém s retinolem, který urychluje obnovu kůže = rychleji se pigment odloupe. A nebo zvolte krém s kyselinou kojovou či azelaovou, která pigmentovky také pomáhá zesvětlit.
  4. Používejte 1x týdně enzymatický peeling, pomůže vám zesvětlit pigmentovky. A navíc vám pomůže s kvalitou pleti.
  5. Můžete si také zajít ke kosmetičce na chemický peeling, který funguje na pigmentové skvrny. POZOR, tento peeling se dělá jen v zimních měsících. Po něm totiž nemůžete 1-2 měsíce na přímé sluníčko, jinak se vám pigmentovky opět vytvoří. Proto se chemický peeling dělá jen v zimě či na podzim a pak se musíte chránit před slunkem.

    Jen pro ujasnění chemický peeling není žádná chemka. I když to tak zní, tak je to jen kyselina jablečná, mléčná, glykolová, atd. Tento peeling se provádí pouze v salónech, protože je silný a doma byste si s ním mohla uškodit.

Nezapomínejte, že ochrana před UV je potřeba celoročně. UV záření tu je ať je jaro/léto/podzim/zima, slunečno i pod mrakem. Opravdu vždy používejte minimálně ochranu SPF 30, ideálně v létě 50. Noste klobouky a nevystavujte se přímému slunci.

Pokud cítíte, že se chcete o svou pleť postarat opravdu do hloubky, zvu vás do kurzu O 5 let krásnější, kde se naučíte intenzivní omlazující sestavu obličejové jógy, která je zároveň jako prevence pigmentových skvrn.

PS: Pokud máte žluté skvrny ve vnitřním koutku oka, tak to nejsou pigmentové skvrny, ale uložený cholesterol. Na ten vám pomůže změna stravy.

Andrea Doležalová
Specializuji se na obličejovou jógu. Učím vás, jak pravidelným cvičením a masáží obličeje dosáhnout viditelného omlazení. Zde se dozvíte více o mé cestě k obličejové józe.