7 tipů, jak si vyčistit hlavu

7 tipů, jak si vyčistit hlavu

Tento článek jsem psala ještě před Covidem. Už v té době jsem si uvědomovala kolik žen je v chronickém stresu. Do toho kolotoče není vůbec těžké spadnout, sama to moc dobře znám. A co teprv se s námi děje když přijde pandemie? A nebo když je válka?

Jde vůbec být v klidu s čistou hlavou, když myšlenky na náročnou situaci se vkrádají do mysli nekontrolovaně? A člověku se o tom dokonce i zdá?

Není to snadné, ale je potřeba na tom pracovat. Stejně tak jak pomáháme druhým, je potřeba dát péči i sobě. Musíme najít balanc, abychom to všechno zvládly.

Ve stresu totiž jako první omezíme péči o sebe. Přestaneme cvičit, chodit do sauny, dokonce už není energie ani na pravidelná kafíčka s kamarádku. Přitom přesně tohle jsou věci, které nám dokáží načerpat energii, kterou teď tolik potřebujeme.

Možná věříte, že v těchto dnech nemáte právo cítit se dobře. Že je to nevhodné. Ale tak tomu není. Opravdu.

Tyhle myšlenky prosím změňte a dovolte si cítit se co nejlépe to jde. Jinak vás to dovede k nemocem a depresi. Potom nemůžete být podporou pro druhé. Důležité je zůstat silná, a využít svůj potenciál pomáhat druhým. A hlavně jim být oporou. To je v těchto dnech neocenitelné a tolik potřebné.Níže pokračuje článek, který jsem psala ještě „za starých časů“. Péče o sebe a svou psychiku je mé oblíbené téma. Neznamená to, ale že jsem v tom profík, sama na sebe občas pěkně zapomínám. Vím, že v tom nejsem sama, a proto to chci připomenout sobě i vám.
Podívejte se na 7 tipů, jak si vyčistit hlavu, které mám odzkoušené. Začneme zlehka a postupně přitvrdíme.

  1. Příroda
  2. Dech
  3. Pozorujte myšlenky
  4. Meditace
  5. Chlad
  6. Udělejte něco nečekaného
  7. Pobyt ve tmě

1. Příroda

Příroda je jeden z mých top zachránců pro situace, které se začínají vymykat z rukou.

Stačí mi vejít do lesa a moje čichové buňky se začnou radovat. Les vždy voní! Za každého počasí jinak, tak se mi nikdy „neočichá“ a já si to vždy užívám. Příroda mě lehce zklidní a zpomalí.

Pokud toho máte hodně, zastavte se a rozšiřte vnímání na všechen ten šum a pohyb větví kolem. Brzy poté zjistíte, že máte klidnou mysl. Vyberte si jeden strom a klidně ho obejměte. Mozek reaguje na objetí stromu stejně, jako když se objímáte s člověkem, a začnete se cítit lépe.

Kdo by se také v objetí necítil dobře?

Pro mozek je objetí jako objetí, nedělá rozdíly mezi stromem a člověkem. Vyplaví se vám endorfiny a zaplaví vás klid.

2. Dech

Máme ho každý kdykoliv při ruce, a přesto ho většinou nevnímáme. Bereme ho jako nutnost pro přežití, která pro nás nemá jiné benefity. Ale je tomu právě naopak.

Jak dýcháte, ovlivní, jestli budete ve stresu, nervózní či unavení

Čtvercový dech
Já osobně, pro odbourání stresu například při pohovoru nebo když jsem v situaci, která mi není příjemná, volím čtvercový dech. Funguje i proti naštvání a hněvu.

Provádí se tak, že 4 vteřiny se nadechujete, 4 vteřiny zadržíte dech, 4 vteřiny vydechujete a 4 vteřiny zadržíte dech. Toto opakujete, dokud se nebudete cítit lépe. To nebude trvat dlouho.

Pro rychlé zklidnění můžete také použít vědomé dýchání. Soustředíme se pouze na dech. Dýcháme pravidelně a pomalu, kde výdech je delší než nádech.

Koherentní dech
Pokud jste zažili trauma nebo máte dlouhodobý stres, je vhodný Koherentní dech. Tento dech dlouhodobě uklidňuje. Spočívá v tom, že se pomalu nadechujete a vydechujete v pravidelném intervalu. Minimální frekvence je 7 vteřin.

Já tento dech provádím za pomocí videa níže. Když zazní gong, nadechuji se a při dalším gongu vydechuji, a tak pořád dokola.

Potřebujete se probrat?
Nadechujte se aspoň dvě minuty ústy a vydechujte nosem, dokud se necítíte probraní. Já když toto udělám před spaním, mám problém usnout.

Většina z vás na rychlé probrání volí kafe. Může se stát, že ho po ruce mít nebudete a v tu chvíli si vzpomeňte na tento typ dechu.Obecně je vhodné dýchat jen nosem se zavřenou pusou. Toto je důležité hlavně pro ty z vás, kteří jste často nervózní. Dech pusou totiž podporuje nervozitu.

S dechem si můžete hrát a testovat, co vám který typ přinese.

3. Pozorujte myšlenky


Proč byste to měli dělat? Myšlenek máme zhruba 60 000 za den a  95 % jich je stereotypních! To znamená, že každý den myslíme na ty stejné věci a přehráváme si v hlavě ty stejné scénáře. A víte, že myšlenka vede k emoci a emoce k náladě?

Opakované myšlenky = opakovaná emoce = vaše dlouhodobá nálada.

Když máte týden špatnou náladu, řekne se o vás, že máte špatné období. Když jste takový již šestý měsíc, říká se o vás, že jste protiva. A to jen díky nepotřebným opakujícím se myšlenkám, které vám spouští i vaše jednání a chování.

Pokud si neustále namlouváte, že vy jste přeci zažili velmi špatnou zkušenost, a proto nemůžete být šťastní. Uvědomte si, že toto jsou ty vaše opakující se myšlenky, které k životu vážně nepotřebujete.

Není samozřejmě možné si všech 60 000 myšlenek za den uvědomovat, ony prostě běží na pozadí během našich dnů. Nových myšlenek za den máme kolem 5 %.
Najednou udržíme 3-5 myšlenek, nemáme tudíž kapacitu vybrat z těch 5 % všechny nejprospěšnější. Hezky si je opečovat a udělat z nich ty naše stereotypní, které nám zařídí lepší zítřky.

Při uvědomění, že naše chování ovlivňují myšlenky, o kterých ani nevíme a každý den se na jejich základě rozhodujeme, se přestáváme cítit jako páni svého života, že?
Vše se dá napravit, nebude to hned, ale ta cesta za to bude stát.

Nepůjde to bez práce, musíte totiž změnit i vaše zvyky. On se vám změní i mozek a tím i stav bytí. Z protivy může být oblíbený bavič. Stačí vykročit na trochu odlišnou cestu a každý den ji jít.

Důležité je začít si myšlenky postupně uvědomovat a zamyslet se, jestli jsou to ty správné, které chceme a které nás posouvají dál. A pryč s každou výmluvou!
Když se pro něco rozhodneme nebo to naopak odmítneme, zamysleme se, na jakém základě jsme toto rozhodnutí udělali. Není to strach? Hněv? Pocit méněcennosti?

Opravdu si v životě dovolujete prožít vše naplno?

Jakmile rozpoznáte myšlenku, která vám nesvědčí, nedávejte jí důležitost. Uvědomte si, že jestli se do ní ponoříte a budete ji jako obvykle rozvíjet, nebudete tím člověkem, kterým chcete být.

Změnou myšlenkových vzorců změníte své zvyky za prospěšnější a postupně krůček po krůčku budete žít váš vysněný život.

4. Meditace

O meditaci bylo všude na internetu i jinde mnoho řečeno. Já zde zmíním jen to nejzákladnější, s čímž bojuje každý začátečník.

Je normální, že vám při ní přicházejí na mysl myšlenky. Pokud vás bolí záda, sedněte si lépe nebo ležte. A to hlavní, když vydržíte, výsledky vás mile překvapí.

Meditací je více typů a pokud vám jedna připadá nudná, neznamená to, že jsou takové všechny. Sedět hodiny v pozici lotosového květu zvládne málokdo. Věřím, že jenom myšlenka na takovou meditaci vás může nudit. Pro inspiraci jsem sepsala 3 typy meditací, které provádím já.

1. Ráno cvičím Cchi kung. To je meditace v pohybu pomocí pomalé sestavy, která jemně masíruje vnitřní orgány. Pravidelně dýcháme, soustředíme se na pomalý pohyb a myšlenky už nemají prostor. Je super pro většinu z vás, kteří začínáte.

2. Pokud milujete pohyb a rádi byste vyzkoušeli dynamickou meditaci, zajděte na Oshovu meditaci. Zde ze sebe navíc dostanete nahromaděný stres i negativní emoce.  Tato opravdu nevšední meditace je velmi účinná. První minuty se budete možná cítit zvláštně, ale to rychle přejde. Až vše pustíte, tak to bude jízda. Tato meditace se skládá z 5 fází:

    • Chaotický, intenzivní dech.
    • Katarze, kde se můžete nahlas smát, řvát a křičet dle libosti.
    • Pokračujete mantrou HU, při které skáčete s rukama nad hlavou.
    • Následuje fáze, kde se nebudete hýbat. Budete jen pozorovat, co se ve vás po tom všem děje.
    • Závěr je oslava tancem.

3. Večer na usnutí mi hodně pomáhá body scan. Před spaním v posteli si projedete v mysli celé tělo od prstů na nohou až k hlavě. Můžete si tam posílat teplo nebo příjemné vibrace.  Začínáme u prstů nohou a postupně se posouváme po jednotlivých částech těla až k hlavě.

Musím upozornit, že jen málokomu se stane, že u meditace nemá ani jednu myšlenku. Přeci jen nejsme mniši, kteří meditují od malička a žijí úplně jiným stylem života.

5. Chlad

Chlad vám ukáže, jak na mindfulness. Zkuste se ponořit do ledové vody a přemýšlet nad negativními věcmi. To není možné 🙂

Já se sprchuji ledovou vodou každý den a snažím se koupat venku, i když není léto. Zatím jsem ve fázi jaro-podzim. Letos věřím, že přidám i zimní měsíce.

Vystavovat tělo chladu je víc než vhodné. Nejen že se otužíte, zhubnete, zlepší se vám termoregulace a budete odolnější proti nemocem i stresu, ale také se budete cítit jako super hrdina.

Ještě se mi nestalo, že bych vylezla z ledové vody bez úsměvu od ucha k uchu s pocitem hrdinky.

Jak na to?

  • začněte ve sprše
  • postupně přidávejte minuty
  • zkuste se ponořit do ledové vany
  • pokud to pro vás bude málo a chtěli byste zvýšit level a zkusit například Wim Hof metodu, doporučuji zajít na kurz k někomu, kdo je řádně proškolený.

6. Udělejte něco nečekaného

Tohle miluji! Fígl je v tom, že vás ta situace tak pohltí, že se dostanete do fáze bez myšlenek, aniž byste se o to snažili.

Začněte zlehka a následně se můžete více odvázat. Zde pár tipů:

  • Dá se na to jít přes kuchyni. Zajděte na degustační menu kuchyně, kterou jste nikdy neochutnali. Soustředění se na nové chutě je velmi příjemné.
  • Nebo stačí zkusit nový sport, prvně si dát ledovou sprchu či se třeba přihlásit na workshop chůze po rozžhavených uhlících.
  • Jste dobrodruzi? Říkejte celý den na všechno ANO. Samozřejmě na začátku si dejte hranice jako například finanční rozpočet a situace, kdy řeknete ne, abyste se nedostali do problémů. Díky slovu ANO můžete zažít hodně zajímavý den se zážitky, na které nezapomenete.
  • Jeďte na vícedenní výlet stopem. Každý řidič vám doporučí jiná místa, která musíte vidět, a díky tomu se dostane do míst, která by vám ani Google neukázal.
  • Pociťujete-li v životě strach z odmítnutí, zkuste za den získat co nejvíce NE. To znamená mějte takové požadavky, aby vás lidé museli odmítnout. Díky tomu zjistíte, že odmítnutí není takové peklo.

Zkuste se zeptat sami sebe, co byste chtěli zkusit, ale nikdy jste na to nenašli odvahu? A to udělejte.

Stane se to, že se budete soustředit pouze na nové zkušenosti a stereotypní myšlenky nebudou mít šanci. Získáte nové zážitky a v konečném důsledku to může přinést mnohem více, než se teď může zdát.

7. Pobyt ve tmě

Ano, znamená to, že jste ubytovaní v naprosté tmě 🙂

Já jsem absolvovala týdenní pobyt před pár lety. Byla to velmi zajímavá, uklidňující, hlavu čistící zkušenost. Po týdnu jsem byla odpočinutá, nabitá a šťastná.

Bez vizuálních vjemů máme prostor a čas se doopravdy zklidnit.

Jeden z hlavních důvodů, proč jsem tam šla, byla má zvědavost. Slyšela jsem, že ve tmě není tma. Ne každý, ale přesto dost lidí popisovalo, že po třech dnech začali vidět světla, postavy, geometrické tvary. Každý něco jiného a já si to neuměla představit, tak jsem se rozhodla zažít to na vlastní oči.

Popíšu vám, jaké to bylo:
Přijela jsem na Moravu do chatky Poustevna, která byla skromně vybavená a tekla tam jen studená voda. Byla hned vedle luxusní chatky s vířivkou. Já si vybrala Poustevnu, protože mi zapadala do toho roku, který byl plný čundrů, spaní venku a koupelí ve studené vodě.

Když jsem vstoupila do chaty, bylo tam rozsvíceno. Vybalila jsem si věci, porozhlédla se, na nic nečekala a zhasla.

Bylo to tu. Tma!

Neviděla jsem nic, ani když jsem si mávala rukou před obličejem. I když bylo kolem páté odpoledne, lehla jsem si a hned jsem usnula. Musela jsem spát vážně dlouho, vzbudilo mne až když mi druhý den nesli jídlo.

Ohledně jídla jsme se domluvili, že mi ho donesou jednou za den a pokaždé v jinou hodinu. Zvolila jsem si raw stravu, abych tu mentální očistu tmou podpořila i jídlem.

Většinu času jsem strávila v posteli a občas jsem si zacvičila. Já tu dobu žila nadmíru aktivní život a divila jsem se, že najednou mě to nicnedělání tolik vyhovuje. Takhle mi utekly dva dny.

Třetí den jsem začala být zvědavá, zda uvidím nějaké vjemy nebo pouhou tmu. Začalo to tak, že se mi občas rozsvítilo před obličejem světýlko, bylo ve tvaru geometrické kytičky. Pak do pár hodin to už svítilo všude.

Zjistila jsem, že vlastně lítám vesmírem. Když jsem si stoupla, už jsem nevěděla, jestli stojím rovně nebo jdu šikmo. Tohle člověka pohltí. Ležela jsem v posteli a jen sledovala, co se děje.

Po pár dnech mě napadlo probrat si život. Vzala jsem si bloček (později jsem zjistila, že mám občas dva zápisy přes sebe, většinou se mi povedlo pokračovat na volné stránce) a rozhodla se, že si zapíšu vše, co mě napadne k jednotlivým aspektům mého života.

To mi zabralo asi 5 minut. Tam bylo všechno tak jednoduché! To se nedá popsat. Cokoliv jsem začala řešit, bylo hned jasné a vyřešené. Takže jsem bloček odložila a prvně mě napadlo, co budu tedy dělat.

Přišla i doba, kdy toho světla kolem bylo až moc. Zavřít oči nepomáhalo, protože tma se zavřenýma očima je pořád tma. Je to vtipný paradox psát o 100% tmě, která je tak zářivá!

Zažila jsem jednu krizovou chvíli, kdy jsem si říkala, že tmu už znám, vše o sobě už vím a začínám se nudit. Takže co teď? Říkala jsem si, jestli by nebylo vhodnější využít zbytek dovolené tak, že přeruším pobyt a pojedu na čundr. Zároveň mi docházelo, že to je nesmysl, protože jsem ve tmě chtěla být celý týden i právě z důvodu, abych se naučila kontrolovat své myšlenky.

Měla jsem tam i kazeťák s připravenou hudbou, tak jsem se rozhodla si ho po pár dnech pustit. Poslouchala jsem meditační hudbu a ta krásně dotvořila ten vesmír. Meditovala jsem, vychutnávala si jídlo a zjistila jsem, že mi to stačí.

Koncem týdne se mi objevily fascinující geometrické rotující tvary a zbytek pobytu utekl jak nic.

Byla jsem zvědavá, co uvidím, až otevřu dveře. Musím říct, že to ráno bylo zataženo a i přesto jsem se nestačila divit, kolik světla tam venku je. Každá barva byla stejná jako před pobytem a přitom jiná.

Také mě překvapilo, že nevidím věci jako celek, ale po jednotlivých částech. Neviděla jsem louku, jen jednotlivé kousky trávy. Neviděla jsem obličej, ale oko, druhé oko, nos a pusu. Už si vlastně nepamatuji, za jak dlouho se mi toto vrátilo do normálu. Netrvalo to ale dlouho.

Byla jsem absolutně odpočinutá, nabitá a šťastná. Věřím, že si pobyt zopakuji, jen teď si zajedu do chatky s vířivkou..už je čas.

A komu by těchto 7 tipů bylo málo, můžete přidat do každodenní péče o pleť obličejovou jógu, při které se ze začátku u jednotlivých cviků moc nasmějete. A po měsíci se už začnete těšit z omlazujících výsledků. Obojí prospívá duševnímu klidu a radosti ze života.

Andrea Doležalová
Specializuji se na obličejovou jógu. Učím vás, jak pravidelným cvičením a masáží obličeje dosáhnout viditelného omlazení. Zde se dozvíte více o mé cestě k obličejové józe.